Mikroskop znalazł zastosowanie w stomatologii stosunkowo niedawno. Jest on jednak bardzo pożyteczny w pracy lekarza praktyka gdyż dzięki niemu można zidentyfikować struktury niewykrywalne gołym okiem, a utrudniające przebieg leczenia kanałowego. Pod mikroskopem zobaczyć możemy: zwężenia, obliterację i perforację kanału korzeniowego, nietypowe ujścia kanałów, dodatkowe kanały i rozwidlenia kanałów.

Możliwe jest wizualne zlokalizowanie i usunięcie złamanych narzędzi kanałowych oraz dalsze precyzyjne opracowanie i wypełnienie kanałów korzeniowych.

Mikroskop umożliwia leczenie na najwyższym poziomie. Pozwala w pełni wykorzystać zalety nowych narzędzi, materiałów i urządzeń użytych do leczenia.

Pamiętajmy dzięki dokładnemu leczeniu kanałowemu zwiększamy szanse na zachowanie i długie użytkowanie własnego zęba. Ponadto zęby po leczeniu kanałowym bywają często filarami dla uzupełnień protetycznych, a wtedy powodzenie leczenia protetycznego jest całkowicie uzależnione od wcześniejszego leczenia kanałowego!!!